Pod tajemniczą nazwą „japandi” kryje się zyskujący obecnie coraz większą popularność kierunek projektowania wnętrz, który jest swoistym połączeniem minimalizmu, stylu skandynawskiego i japońskiego. Jest to zestawienie odległych, na pierwszy rzut oka, filozofii i sposobu projektowania: słynnego nordyckiego „hygge” i wschodnioazjatyckiego wabi-sabi. Z każdego z nich czerpie to co najlepsze: skandynawska prostota form i naturalne materiały idealnie uzupełnia się z japońską koncepcją estetyczną, która nawołuje do dostrzegania i doceniania piękna w przedmiotach wykonanych ręcznie, niedoskonałych, a także elementach dotkniętych upływem czasu.

Czym się charakteryzuje styl japandi?

Najważniejsze cechy stylu japandi to prostota i oszczędność, geometryczne formy i organiczne linie, naturalne materiały i kolory ziemi. Istotny jest także szacunek do wyrobów rzemieślniczych i odkrywanie piękna w niedoskonałości.
Wnętrza w stylu japandi, pomimo widocznego ascetyzmu i dążenia do ograniczenia zbędnych przedmiotów, nie są pozbawione przytulności i ciepła. Dokładnie zaplanowana aranżacja, staranny dobór elementów dekoracyjnych wysokiej jakości oraz przemyślanych detali, zachwyca efektowną formą i prostymi liniami. Połączenie tych cech sprawia, że styl ten sprzyja odprężeniu i relaksacji, jest bardzo przytulny i kojący.

Jak zaprojektować wnętrze w stylu japandi?

Przy wyborze elementów wyposażenia najważniejszy jest umiar. Należy unikać nadmiaru przedmiotów, co w efekcie stworzyłoby efekt przytłoczenia i wizualnego chaosu. Zgodnie z duchem japandi, lepiej postawić na mniej, lepszych jakościowo przedmiotów o prostych formach, ale dopracowanych w detalu . Należy wystrzegać się materiałów imitujących naturalne, w szczególności w elementach drewnianych: japandi kocha drewno, ale musi być to drewno naturalne. Można zestawiać elementy drewniane o różnych wybarwieniach, najlepiej takich z widocznymi niedoskonałościami. Oprócz drewna popularne materiały w stylu japandi to kamień, ceramika, rattan, tkaniny naturalne: wełna, bawełna i len, a także plecionki z roślinnych włókien. Jako dodatki służą przede wszystkim rośliny czy dekoracyjna ceramika. Elementy z tych materiałów pięknie prezentują się we wnętrzach w kolorach ziemi: w mieszkaniu urządzonym w stylu japandi królują beże, złamane biele, szarości, a także zgaszona zieleń, brązy i kontrastujące dodatki czerni.

Źródła:
https://magazif.com/projekty-wnetrz/japandi-polaczenie-skandynawskiego-minimalizmu-i-japonskiej-estetyki/
https://www.gieradesign.pl/blog/japandi-przytulna-wersja-minimalizmu
https://www.homebook.pl/artykuly/7004/zdradzamy-sekrety-stylu-japandi-sprawdz-czy-wiesz-o-nim-wszystko
https://czasnawnetrze.pl/wnetrza/pomieszczenia/salon/51440-oaza-spokoju-styl-japandi