Home office i praca hybrydowa na dobre zagościła w naszym życiu. Jak urządzić domowe biuro aby było funkcjonalne, a nasza praca efektywna?
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci w aranżacji wnętrza i organizacji domowego biura.

Trudno wymagać od siebie skupienia jeśli przestrzeń wokół nas wymaga uporządkowania, a prace zaczynamy od poszukiwania wolnego miejsca na biurku. Idealnym rozwiązaniem jest aby poza biurkiem i krzesłem znalazła się tablica korkowa, która pozwoli na wyszczególnienie Twoich zadań. Świetnie w tej roli sprawdzą się również karteczki samoprzylepne lub kinetyczne. Ważnym jest również żeby zadbać o obecność miejsca do przechowywania, np. regał na segregatory z dokumentami.

Nie zapominaj o dobrym oświetleniu miejsca pracy. Lampka biurkowa z regulowanym ramieniem pozwoli Ci na dopasowanie odpowiedniej odległości pomiędzy biurkiem, a źródłem światła – według specjalistów wartość ta wynosi 35-50 cm.
Żarówka również ma znaczenie! Światło w neutralnym odcieniu nie będzie męczyć Twoich oczu. Najlepiej sprawdzą się żarówki o temperaturze barwowej pomiędzy 4000 a 5000 K.

jak-urządzić-biuro

Pamiętaj, że kolorystyka przestrzeni pracy będzie wpływać na Twoją koncentrację, a także kreatywność i wyciszenie. Przy wyborze kolorów najlepiej kierować się zasadą 70/20/10. Oznacza to, że największy procent kolorystyki w Twoim home office powinny stanowić neutralne kolory (najlepiej biel), natomiast 20% przestrzeni może wypełniać kolor uzupełniający – zieleń, błękit lub brąz. Aby przestrzeń stała się bardziej ożywiona i pobudzała naszą kreatywność warto postawić na kontrasty stanowiące 10% całości, np. czerń, pomarańcz lub złoto.

Podczas pracy przy komputerze nasz wzrok się męczy, a także niejednokrotnie łapie nas znużenie. Świetnym sposobem na poradzenie sobie z chwilowymi brakami koncentracji jest wypełnienie przestrzeni akcentami, które pomogą nam się zrelaksować.
Dla miłośników ozdób florystycznych świetnie sprawdzi się w tej roli wazon z ciętymi kwiatami bądź rośliny doniczkowe. Zaletą  jest to że jonizują i oczyszczają powietrze, a dodatkowo wpływają pozytywnie na nastrój domowników. Dobrym pomysłem będzie również powieszenie obrazu, który działa na Ciebie kojąco. W tej kwestii masz pełną dowolność. Istotne jest to, aby co jakiś czas móc przenieść wzrok na coś miłego co nie jest monitorem komputera.

aranżacja-biura