Choć mogło by się wydawać, ze aranżacja pokoju dziecięcego to zadanie stosunkowo proste, to tak naprawdę jest to jedno z trudniejszych pomieszczeń do urządzenia. Projekt pokoju dla potomstwa powinniśmy zacząć od rozwiązań funkcjonalnych. Wnętrze powinno być przede wszystkim praktyczne, ale także rozwijać dziecięcą wyobraźnie i sprzyjać rozwojowi. Oto kilka prostych zasad jakimi powinniśmy się kierować oraz kilka ciekawych inspiracji.

Pokój dziecięcy– podział na strefy

W pokoju dziecięcym powinna pojawić strefa do spania, nauki oraz zabawy. Takie rozwiązanie zdecydowanie pomoże w utrzymaniu czystości. Jeśli pokój nie ma dużego metrażu, warto zastanowić się nad łóżkiem piętrowym z biurkiem oraz regałami na dolnym poziomie, co zdecydowanie pozwoli zaoszczędzić nam miejsca, które możemy przeznaczyć na np. strefę do zabawy.

Bardzo ważnym aspektem przy planowaniu przestrzeni jest wiek dziecka, ponieważ inne potrzeby będzie miało niemowę, a jeszcze inne przedszkolak.  U siedmiolatka obowiązkowo powinno pojawić się biuro z krzesłem, by mógł w komfortowy sposób uczyć się czytać i pisać. Zaś dobrym pomysłem  u kilkumiesięcznego bobasa, będzie wstawienie wygodnego fotela, na którym będzie mogła karmić go mama. Warto zaplanować również miejsce na przewijak.

Na jaki kolor wymalować ściany w pokoju dziecięcym?

Wybierając kolorystykę pokoju naszej pociechy, warto pamiętać, że będzie znajdowało się w niej dużo zabawek. Niezliczone książeczki, lalki, samochodziki oraz maskotki wprowadzą nad do wnętrza mnóstwo barw. Warto więc postawić na jasne, pastelowe kolory, które nie przytłoczą wnętrza i nie wprowadzą chaosu aranżacyjnego. Wybierając jednak kolor, należy wziąć pod uwagę, jak dana barwa oddziałuje na psychikę. Na przykład żółć i pomarańcz wpływają na nas pozytywnie i poprawiają humor, chodź ich nadmiar może być męczący.

Kreatywne wnętrze

Domowa ścianka wspinaczkowa, to idealne rozwiązanie do pokoju dziecięcego. Korzystanie z niej przez nasze pociechy wpływa pozytywnie na motorykę, rozwój fizyczny oraz ma bardzo dobry wpływ na kręgosłup. Dzieci uwielbiają się wspinać- na półki czy stoły, więc warto zapewnić im miejsce, w którym będą mogły robić to w bezpieczny sposób. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba mieć na uwadze jednak, by było ono dostosowane do wieku i możliwości małego wspinacza. Należy również regularnie sprawdzać, czy uchwyty trzymają się mocno ściany. Aranżując pokój dziecięcy mamy  ogromne pole do popisu. Możemy np. zdecydować się na ściankę wspinaczkową wyposażoną dodatkowo w liny. Możliwości jest wiele. Jeśli twoje dziecko uwielbia malować po ścianach, nie zabraniaj mu tego, tylko pomaluj ściany farbą tablicową. Można po niej śmiało pisać kredą a następnie to zmazać.