Łazienka to obecnie jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym mieszkaniu czy domu. Kiedyś często pomijane i projektowane byle jak, dziś może być luksusowym pokojem kąpielowym, niczym domowe spa, jak również przytulną strefą relaksu w mniejszym metrażu. Właściwy dobór materiałów, dodatków i elementów wyposażenia może uczynić naszą łazienkę pomieszczeniem, w którym będziemy chcieli spędzać jak najwięcej czasu. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze przez architekta może cieszyć nasze oko przez wiele lat.

Odwieczne pytanie – wanna czy prysznic?

Oczywiście wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Jeżeli lubimy od czasu do czasu powylegiwać się w wodzie z aromatyczną pianą, powinniśmy wybrać wygodną i dopasowaną do wnętrza wannę – może być wolnostojąca, niczym w spa. Amatorów szybkiego mycia bardziej zachęci prysznic, gdzie można odbyć szybką kąpiel. Jeżeli również chcemy, żeby prysznic sprawdził się w roli domowego spa, możemy zdecydować się na zamontowanie specjalnych dysz do masażu wodnego. Ważne jest, aby w obu przypadkach było odpowiednio zamontowane miejsce do przechowywania kosmetyków i dodatków, wprowadzających przytulny nastrój – kwiatów, świec i innych ozdób. Dobrym kompromisem pomiędzy tymi rozwiązaniami jest wanna z parawanem nawannowym, gdzie możemy jednocześnie odbywać długie i relaksujące kąpiele, jak również wskoczyć na szybki prysznic. W przypadku bardzo dużych łazienek najlepiej zamontować prysznic, jak również wannę, aby mieć pole wyboru.

Wykończenie – jakich materiałów użyć?

Przy projektowaniu naszej wymarzonej łazienki najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli projektantów wnętrz. Na podstawie naszych preferencji zaprojektują nam takie pomieszczenie, jakie chcemy i doradzą w wyborze materiałów.

Przy wyborze materiałów musimy pamiętać o tym, żeby cieszyły one nasze oko przez wiele lat. Dobór elementów wyposażenia powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Muszą one pozwolić nam zachować porządek w pomieszczeniu. Bardzo ważne jest zaplanowanie wystarczającej liczby zamykanych szafek i szuflad, aby w trakcie relaksu nie rozpraszały nas zbędne przedmioty, a widoczne były tylko te, które powinny być pod ręką. Kolory płytek i dodatków muszą współgrać z naszym stylem i nie męczyć nas przy dłuższym patrzeniu. Ważny jest też odpowiedni dobór oświetlenia, który ma dopełniać całe pomieszczenie. Oświetlenie w części codziennej pielęgnacji powinno być mocne, równomiernie rozprowadzone na całe pomieszczenie. W pozostałej części powinno zadbać się o zachowanie przytulności. Atmosferze relaksu i wypoczynku sprzyjać będzie nastrojowe, punktowe oświetlenie o ciepłej barwie.

Vademecum łazienki marzeń

Aby nasza łazienka była dla nas pomieszczeniem, w którym z chęcią spędzamy czas, musi zostać spełnionych parę warunków. Przede wszystkim:

  • oddajmy projekt łazienki w profesjonalne ręce architekta
  • zdecydujmy, jakie kolory chcemy mieć na co dzień w tej przestrzeni
  • wybierzmy dobrej jakości materiały
  • zaplanujmy odpowiednią ilość miejsca do przechowywania
  • dobierzmy pasujące do nas dodatki
  • na koniec cieszmy się piękną łazienką, w której możemy zrelaksować się po całym dniu :)