Styl loft – co to jest?

Styl loft, inaczej nazywany industrialnym, w pierwszej kolejności charakteryzuje się funkcjonalnością i zapewnieniem odpowiedniej przestrzeni do życia. Przestrzeń jest tutaj wykorzystana w możliwie jak najbardziej praktyczny sposób. Wnętrze w stylu loft, jest jednocześnie wnętrzem bardzo minimalistycznym – jego projekt jest jedynie tłem dla funkcjonalnych rozwiązań. Styl loftowy swoją nazwę zawdzięcza określeniu loft, które odnosi się do mieszkań aranżowanych w dawnych zabudowaniach pofabrycznych i magazynach. Lofty pojawiły się głównie w zachodniej Europie w latach 80. i 90. Były bardzo popularne wśród osób związanych z bohemą artystyczną.

Materiały, z których korzysta się przy urządzeniu industrialnego mieszkania, to przede wszystkim drewno, metal, cegła, jak również kamień. W takich wnętrzach nie znajdziemy jednak zbyt dużej ilości ozdób. Dodatki powinny być przede wszystkim praktyczne i nie zagracać przestrzeni.

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Aranżacja wnętrza w stylu loft charakteryzuje się oszczędnością w wyborze kolorów. Dominuje jasna i chłodna paleta barw: szarość, brąz, naturalny kolor drewna, czarny, srebrny, przydymiony niebieski. Elementami ocieplającymi takie wnętrze i nadającymi mu charakteru są podłogi z drewna i ceglane ściany. Surowe drewno, kamień i tkaniny np. bawełna czy len, wprowadzą przytulny klimat i będą dobrze komponować się z surowością ścian. Styl loftowy uwielbia oryginalne industrialne dodatki lub przedmioty na nie stylizowane. Metalowe lampy, industrialne kinkiety i tzw. żarówki Edisona będą wspaniałymi dodatkami do takich przestrzeni. Wykończenie podkreślają też półki i regały wykonane z surowego drewna lub metalu. Dekoracje w stylu vintage, najlepiej znalezione na pchlim targu, również lubią się ze stylem industrialnym.

Styl loft – dla kogo?

Mieszkanie w stylu loft lub w stylu czerpiącym z niego może stworzyć dla siebie każdy – para, singiel, jak również rodzina, która lubi minimalistyczne i funkcjonalne przestrzenie. W latach 80. i 90. duże wnętrza zaaranżowane w starej fabryce lub magazynie to pomysł, który bardzo chętnie przyjęli mieszkańcy wielkich miast. Zazwyczaj to w dużych aglomeracjach deweloperzy adaptują stare pofabryczne budynki na lokale mieszkalne. Takie mieszkania szczególnie upodobali sobie single lub pary, przede wszystkim z racji otwartej przestrzeni. Jednakże mieszkanie w stylu loft często urządzają sobie również studenci i osoby młode, dysponujące małym budżetem i niewielką przestrzenią. Jest to styl bardzo uniwersalny, pasujący obecnie do coraz większej ilości przestrzeni.