Wybór architekta wnętrz może być trudny, ponieważ na rynku możemy obecnie znaleźć wiele architektów, którzy projektują wnętrza w różnych stylach. Posiadają różne doświadczenie oraz mają różne stawki. Aby wybrać odpowiedniego architekta, musisz dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania, a także przejrzeć ich portfolio i porównać ich ceny. Może to wymagać trochę pracy i czasu, aby znaleźć odpowiedniego architekta, który spełni Twoje wymagania i będzie w stanie pracować w ramach Twojego budżetu. Warto zastanowić się również, czy zależy Ci na tym, aby projektant miał nadzór autorki nad wykończeniem. Taka opcja jest bardzo bezpieczna, ponieważ w razie jakiegoś problemu podczas prac będziesz mógł się z nim skontaktować.

Jak wybrać projektanta- 10 wskazówek

  1.  Przejrzyj portfolio różnych architektów wnętrz, aby zobaczyć ich styl i projekty i sprawdzić, czy odpowiadają one Twoim preferencjom.
  2.  Poproś o referencje od innych klientów, aby uzyskać opinie na temat jakości ich pracy. Poszukaj opinii o danym projektancie w internecie.
  3. Upewnij się, że architekt posiada odpowiednie kwalifikacje i licencję.
  4. Rozmawiaj z architektem i upewnij się, że rozumie Twoje potrzeby i oczekiwania oraz że jest zdeterminowany, aby pracować z Tobą, aby osiągnąć pożądany efekt. To bardzo ważne, aby kontakt pomiędzy wami był bardzo przejrzysty i sprawny. Ważne, abyś to ty dobrze czuł się, współpracując z nim.
  5.  Zastanów się nad swoim budżetem na projekt i porównaj ceny różnych architektów, aby upewnić się, że wybrany przez Ciebie architekt będzie w stanie pracować w ramach Twoich możliwości finansowych. Zastanów się również, czy chciałbyś współpracować zdalnie. Jeżeli znalazłeś projektanta, który spełnia twoje wszelkie oczekiwani, ale niestety mieszka na drugim końcu Polski, zaproponuj mu spotkania zdalne. To rozwiązanie jest coraz częściej spotykane w tej branży.
  6.  Sprawdź, czy architekt ma doświadczenie w projektowaniu wnętrz, których potrzebujesz, np. mieszkalnych, komercyjnych itp. Jeżeli potrzebujesz zaprojektować np. przychodnię lekarską, to koniecznie projektant powinien znać się na wymogach sanepidu. To warunek konieczny, ponieważ jednostki medyczne mają całkiem inne wymogi niż np. mieszkania.
  7.  Zwróć uwagę na styl architekta, czy jest on zgodny z twoim stylem. Niektórzy projektanci, pracują tylko w ściśle określonym stylu. Dodatkowo niektórzy wykonują jedynie wizualizacje lub rysunki techniczne. Warto więc zastanowić się, czy zależny nam jedynie na wizualizacjach, czy chcemy cały projekt wykonawczy.
  8. Zwróć uwagę na metodologię pracy architekta czy jest on zgodny z twoim stylem zarządzania projektem. Zapytaj o czas oczekiwania na projekt oraz ile razy będziecie musieli się spotkać, oraz ile razy możesz wprowadzać zmiany i poprawki do projektu.
  9. Zwróć uwagę na komunikację z architektem czy jest on skory do udzielania odpowiedzi na pytania i czy jest elastyczny w kwestii zmian.
  10.  Zwróć uwagę na to, czy architekt posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie przepisów budowlanych i prawnych. Potocznie mówi się, że „kartka przyjmie wszystko”. Projekt może wyglądać świetnie, jednak najważniejsze jest, by można było odzwierciedlić go w Twoim wnętrzu.