Mówi się, że kuchnia to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń pod kątem projektu. My całkowicie się z tym zgadzamy bo z jednej strony, jest to miejsce w którym musi się zmieścić sporo sprzętów wraz z linią produkcyjną, a z drugiej, musi cieszyć oko, tym bardziej że właśnie w kuchni dzieje się najwięcej. Projekt kuchni można potraktować jak układankę, do której najpierw zbieramy wszystkie potrzebne elementy, a później rozkładamy wg potrzeb i możliwości, mając na uwadze stronę estetyczną oraz praktyczną.

Po pierwsze inspiracja.

Każdy projekt zaczynamy od inspiracji i naszej wizji. Przeglądamy tablice Pinterest, rzucamy okiem na Instagrama odwiedzamy znajomych – te kilka znalezionych zdjęć, pomysłów,  pomagają nam określić kierunek i klimat wnętrza. To nie musi być nic konkretnego, wystarczy kolor mebli, uchwyt który przykuł nasz wzrok, lub lampa nad wyspą. Najlepiej aby nasze inspiracje gromadzić w jednym folderze – potem możemy się podzielić z pomysłami z projektantem.  Inspiracja daje również  fajną siłę napędową, dzięki której nie myślimy o pracy jaka nas czeka, tylko o efekcie który mamy już w głowie.

Po drugie zagospodarowanie przestrzeni.

Kolejny krok to pomiar kuchni. Sprawdzamy długość każdej ściany i każdego załamania. Otwory okienne i drzwiowe, wysokość parapetu i wysokość całego pomieszczenia. Rozglądamy się za mediami: wodą i odpływem, gazem (jeśli jest) oraz gniazdkami elektrycznymi i włącznikami światła. Zwracamy również uwagę na wszelkie inne elementy związane z pomieszczeniem, np. kratki wentylacyjne czy rury c.o. Łatwiej jest jeśli kuchnia jest pusta, bo pomiar idzie sprawniej. Jeśli jednak są meble, musimy się trochę potrudzić, ale wszystko jest do zrobienia. Po idealnym pomiarze przygotowujemy rzuty kuchni.

Trzeci krok to  planowanie.

Mając już rzut kuchni, zaczynamy układać meble. Wybieramy wzdłuż których ścian je postawimy, przyjmując, że np. większość z nich ma głębokość 60cm. Jeśli kuchnia jest duża planujemy półwysep lub wyspę, pamiętając, że przejście pomiędzy zabudową powinno mieć co najmniej 90cm. Pod ręką mamy również listę urządzeń, które powinny znaleźć się w kuchni. Z reguły na liście jest:

  • chłodziarko- zamrażarka
  • piekarnik
  • zmywarka
  • zlewozmywak
  • płyta
  • okap
  • mikrofalę

Zdarza się jednak, że lista jest dużo bardziej rozbudowana i zawiera: dodatkowy piekarnik parowy, ekspres do zabudowy, młynek do odpadów, szufladę do podgrzewania naczyń, filtr odwróconej osmozy, płyty grzewcze typu domino, chłodziarkę na wino czy dodatkową zamrażarkę. Wtedy podczas planowania kuchni ustawiamy je w zabudowie, mając na uwadze poszczególne rozmiary urządzeń oraz ergonomię.

Zabudowę meblową zaczynamy od postawienia wysokich elementów: chłodziarko – zamrażarkę często zestawiamy z szafą na piekarnik. Jeśli jest więcej miejsca na wysokie elementy, projektujemy ścianę gospodarczą, w której dodatkowo znajduje się miejsce na przechowywanie. Szafy ze sprzętem mają po 60cm szerokości, cargo wysokie 30cm lub 45cm.

W zabudowie niskiej zazwyczaj planuje się zlewozmywak, zmywarkę (dobrze jeśli są bezpośrednio obok siebie) i płytę grzewczą. Jeśli wcześniej nie umieściliśmy piekarnika w wysokiej zabudowie, to wstawiamy go pod płytę. Mając na uwadze ergonomię, pilnujemy by zlewozmywak był w niewielkiej odległości od lodówki, a płyta na końcu ciągu roboczego. W niektórych projektach te urządzenia są ułożone w jednej linii, w innych mają kształt litery L lub trójkąta. Odległości pomiędzy tymi urządzeniami wymusza wielkość kuchni, jednak warto by pomiędzy każdym z nich był fragment wolnego blatu. Bo te miejsca „pomiędzy” niezwykle ułatwiają prace w kuchni. Niska zabudowa to również szuflady (ich nigdy za mało) oraz szafki lub kolejne szuflady. To tutaj będzie przechowywane drobne AGD (blender, mikser) oraz kosze na śmieci (tym bardziej, jeśli pod zlewem jest zaplanowany młynek do odpadów lub filtr do wody).

Szerokości poszczególnych elementów są zróżnicowane: zmywarka ma 45cm lub 60cm, szafka pod zlew: 45cm, 60cm, 80cm, 90cm (mogą być również pośrednie w zależności od rozmiarów samej komory). Szuflady mogą mieć szerokość od 45cm do 120cm. Dla porządku, staramy się trzymać trzech wymiarów: 60cm, 90cm, 120cm, jeśli jednak szerokość ściany wymusza na mnie wymiar szuflady 75cm to taką zaprojektujemy (mając na uwadze, że ewentualny organizer w środku będzie miał luz z prawej i z lewej strony).

Jeśli meble kuchenne obejmują przynajmniej jeden narożnik, to od razu zastanawiamy się
z której strony będzie do niego dostęp, by nieopatrznie można go nie zablokować z obu stron.  Szafka narożna może mieć mechanizm magic corner  lub półki le mans zwane potocznie “nerką”.  W niektórych kuchniach  w szafkach narożnych są po prostu półki które, też się świetnie sprawdzają.

Ostatnia sprawa to blendy, o których nie wolno zapomnieć. Blendy to pionowe listwy o szerokości od 3cm do 10cm,  które zapobiegają kolizji frontów z innymi elementami (ściana, parapet okienny) lub między sobą. Montuje się je w narożnikach, oraz na początku i końcu zabudowy kuchennej.

Czwartym krokiem jest AGD DO ZABUDOWY CZY WOLNOSTOJĄCE?

Wybierając urządzenia, warto od razu zastanowić się czy będą to elementy wbudowane w meble (chłodziarko – zamrażarka, zmywarka, piekarnik) czy wolnostojące. Jeden klient jest fanem tego pierwszego rozwiązania, gdyż planując kuchnię nie musimy dla każdego urządzenia rezerwować kilku centymetrowych luzu z prawej i lewej strony. Dodatkowo cała zabudowa jest zwarta a fronty identyczne, co wygląda bardzo estetycznie. A co najważniejsze, w kuchni nie ma szczelin do których zawsze wpadają okruchy.Mimo wszystko, są pewne urządzenia wolnostojące, które są piękne w swojej formie i należy je wyeksponować. Przykładem jest chłodziarka Smeg, czy kuchnia Stoves. Wybierając urządzenia warto się zastanowić na czym zależy nam najbardziej.

Piąty krok to oświetlenie.

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, które musi być bardzo dobrze doświetlone. Obowiązkowo planuję dwa obwody, trzeci, jest opcjonalny:

  • obwód I:  ogólny, należą do niego lampy sufitowe, które rozświetlają całe pomieszczenie
  • obwód II: roboczy, to oprawy lub pas led wbudowany w wieniec dolny szafek wiszących. Ich zadaniem jest dobre doświetlenie blatu roboczego. Jeśli w kuchni nie ma szafek wiszących, planujemy kinkiety na ścianie.
  • obwód III: dekoracyjny, to obwód którego zadaniem jest delikatne rozświetlenie kuchni, tak by po zmroku nie było w niej zupełnie ciemno. Sprawdza się szczególnie gdy domownicy spędzają czas w salonie.

Na koniec jeszcze kilka wskazówek, dzięki którym nie popełnisz błędu projektując swoją kuchnię:

  1. Jeśli będziesz mieć w swojej kuchni płytę gazową, to pamiętaj jej ruszt ma wysokość od 3 do 5cm. Warto to wziąć pod uwagę przy określaniu poziomu blatu roboczego.
  2. Decydując się na lodówkę typy side-by-side należy mieć na uwadze jej wymiar: szerokość 91cm, głębokość 70cm, oraz luzy z każdej ze stron. Taka lodówka musi mieć wysunięte fronty względem zabudowy i nie może stać bezpośrednio przy ścianie, gdyż drzwi mają kąt otwarcia 160 stopni. Większość z nich ma dozownik z wodą i kostkarkę, do której należy zaplanować przyłącze wody.
  3. Planując piekarnik i kuchenkę mikrofalową w wysokiej zabudowie, pamiętaj aby dolna krawędź kuchenki nie była wyżej niż 140cm. Można tu uzyskać wstawiając piekarnik kompaktowy (wys. 45cm) na poziomie blatu, lub tradycyjny piekarnik (h.60cm) obniżony o ok. 15cm.
  4. Zlew podwieszany akceptuje tylko blat kamienny, kompozytowy lub konglomeratowy. Laminat lub drewno nie wytrzyma wody.