Jeżeli jesteśmy posiadaczami małego mieszkania, musimy przystać na kompromisy aranżacyjne. Niewielki metraż salonu, będzie wymagał od nas większej kreatywności przy urządzaniu. Warto jednak poświęcić temu procesowi trochę więcej czasu, po to, aby wnętrze było funkcjonalne, ale także stylowe. Mały salon z aneksem kuchennym to obecnie domena nie tylko kawalerek, ale również popularne rozwiązanie wśród większych mieszkań. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze wydaje się bardziej przestronne, a dzięki braku ścianek uzyskujemy więcej miejsca. Aranżacja salonu z aneksem kuchennym musi być zabiegiem bardzo przemyślanym, aby po pierwsze całość była bardzo spójna, a po drugie, aby oba pomieszczenia zachowały swoją odrębność i charakter.


Jak urządzić mały aneks z kuchnią?

  1.  Zaplanuj przestrzeń
  2.  Stwórz podział na strefy
  3. Wybierz jeden styl przewodni
  4. Postaw na jasne kolory i unikaj przytłaczających mebli i dodatków

Jak zaplanować przestrzeń w małym salonie?

Na samym początku stwórz układ funkcjonalny wnętrza, być może uda Ci się zagospodarować dodatkową wnękę. Zastanów się, w jaki sposób rozmieścić meble tak, aby przestrzeń była jak najbardziej ergonomiczna. Nie ograniczaj się do jednego rozwiązania. Może okazać się, że typowe rozwiązanie, czyli kanapa dosunięta do ściany i klasyczny stół jadalniany się u ciebie nie sprawdzą. Postaraj się zoptymalizować przestrzeń poprzez zastosowanie mebli na wymiar, składanych lub przesuwnych elementów. Dobrze sprawdzi się również zabudowa szafek kuchennych pod sam sufit. Zyskasz dzięki temu zabiegowi bardzo dużo miejsca do przechowywania.


Stwórz podział na strefy


Podzielenie małej przestrzeni może być trudne,
ale istnieje kilka sposobów, aby to zrobić. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

  1. Użyj mebli jako granicy. Stół pomiędzy kuchnią a salonem świetnie podzieli nam te strefy. Kanapa odwrócona tyłem do kuchni również będzie dobrą granicą, dzielące te dwa pomieszczenia.
  2. Lamele– Lamele w łatwy sposób wyodrębnią nam np. salon z kuchnią. Dodatkowo są również elementem dekoracyjnym. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że pomiędzy nimi może swobodnie przechodzić światło.
  3. Użyj dywanów- Dywany mogą być użyte do oznaczania różnych stref, położony na przykład po sofą, będzie wydzielał salon.
  4. Oświetlenie może być użyte do oznaczania różnych stref. Dobrym pomysłem będzie powieszenie dużej, dekoracyjnej lampy nad stołem w jadalni lub nad stolikiem kawowym. Takie rozwiązanie będzie dodatkową ozdobą twojego wnętrza.

Wybierz jeden styl przewodni

Projektując mały salon z kuchnią warto postawić na jeden styl przewodni. Do takiego wnętrza idealnie pasuje styl skandynawski lub minimalizm. Styl skandynawski charakteryzuję się jasnymi barwami, naturalnymi materiałami oraz prostymi, lecz eleganckimi formami. Minimalizm to styl, który skupia się na jak największym użyciu przestrzeni i minimalnej ilości przedmiotów.


Postaw na jasne kolory

Aby uzyskać przestronne wnętrze, dobrze jest wybrać jasne i neutralne kolory takie jak biel, beż, szarość czy pastele. Można oczywiście dodać odrobinę koloru w postaci dodatków, które można zmieniać w zależności od nastroju. Ważne jest także, aby dobrze łączyć kolory, aby całe wnętrze było spójne, na przykład poprzez stosowanie jednego lub dwóch kluczowych kolorów w różnych odcieniach. Istotne jest, aby zachować równowagę między jasnymi i ciemnymi odcieniami, aby uniknąć przytłaczającego efektu. Powinniśmy unikać „ciężkich” mebli, dobrze sprawdzi się na przykład sofa na nóżkach, która doda lekkości pomieszczeniu.