Oświetlenie w stylu klasycznym

Grudzień to z jednej strony czas radosnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, a z drugiej  strony czas, najkrótszych dni w roku. W te dni szczególnie doceniamy dobrze dobrane oświetlenie, dzięki któremu w każdym pomieszczeniu mamy jasno i przyjemnie. Przy dobieraniu oświetlenia istotne znaczenie ma nie tylko umiejscowienie światła, ale również rodzaj lamp. Dziś przedstawimy Ci pomysły na oświetlenie klasyczne, które jest zgodne z najnowszą modą.

A co powiesz na lampy wiszące – modern classic ?

Lampy wisząca to standard w oświetleniu pomieszczeń. Dawniej lampy wiszące były jedynym źródłem światła, lecz to się zmieniło. Górne oświetlenie to dobre rozwiązanie, gdy chcemy dobrze oświetlić całe pomieszczenie, więc dobrze by moc żarówek była odpowiednio dobrana do jego metrażu. Przy takim świetle dobrze spędza się wspólny czas. Do odpoczynku lepiej nadaje się oświetlenie boczne, dające nieco mniej intensywne światło i tworzące nastrojowy klimat sprzyjający wypoczynkowi.

 

A może lampa stojąca?

Lampy wiszące nie powinny być jedynym źródłem światła we wnętrzu. Są sytuacje, gdy zbyt jasne oświetlenie może nam przeszkadzać. Tak jest, gdy chcemy obejrzeć film lub poczytać książkę. W takich sytuacjach dużo lepiej sprawdzają się lampy stojące.

Funkcjonalność to podstawa, pamiętajmy jednak również o względach estetycznych. Ważne jest, by dopasowywać lampy do pozostałych elementów wystroju. We wnętrzach modern classic świetnie się prezentują lampy stojące, najlepiej większe. Ich podstawy mają często ciekawe kształty i są zwykle wykonane z materiałów przykuwających uwagę. To właśnie podstawa ze szkła, metalu lub drewna stanowi główny element lampy.

 

Klasyczne kinkiety

Kinkiety doceniamy głównie za to, że są dyskretne i nie przytłaczają aranżacji. Dzięki temu potrafią stworzyć nastrój we wnętrzu, w którym trudno o niego, np. w przedpokoju. Klasyczne kinkiety doskonale nadają się jednak nie tylko do przedpokoju, ale również do łazienki. Tutaj mają nieco większą rolę do spełnienia, bo zwykle w łazience nie mamy okna, przez które wpadało by naturalne światło.

I znów, choć ich funkcjonalność ma tutaj kluczowe znaczenie, nie możemy zapominać o tym, że kinkiety mają dobrze wyglądać. Do klasycznych wnętrz świetnie pasują kinkiety z niewielkimi abażurkami, delikatne i proste, ale jednocześnie eleganckie i stylowe. To połączenie z pozoru trudne do osiągnięcia, wcale takie nie jest. Najlepszym przykładem będzie aranżacja z poniższego zdjęcia.

 

To zdjęcie idealnie ilustruje, że clou sukcesu tkwi w szczegółach. Doskonała forma, delikatna, a przy tym elegancka, świetne materiały i idealne dopasowanie do stylistyki wnętrza. To trzy cechy, dzięki którym te kinkiety wyglądają, jakby były specjalnie dopasowane do wnętrza łazienki, w którym zostały zainstalowane. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom znajdziecie pomysł na klasyczne oświetlenie w Waszych domach.