Położenie stołu w mieszkaniu jest bardzo istotne, dlatego powinniśmy dokładnie pomyśleć gdzie chcemy go postawić. Czy będzie to wydzielona przestrzeń w salonie, kuchnia czy jednak przestronna jadalnia? Podczas wyboru warto przemyśleć kilka istotnych kwestii oraz wziąć pod uwagę niektóre wskazówki, które na pewno ułatwią wybór.

O czym należy pamiętać?

W przypadku gdy dysponujemy przestronną jadalnią nasz wybór jest nieograniczony, ponieważ sprawdzi się w niej stół o każdym kształcie. Jeśli nasze miejsce jest ograniczone lepiej zdecydować się na okrągły stół, który lepiej wpasuje się w naszą aranżacje oraz będzie bardziej funkcjonalny. Należy pamiętać aby do brzegów stołu doliczyć około 80cm, dzięki czemu każdy wygodnie odsunie swoje krzesło. Wymiary stołu najłatwiej określić na podstawie liczby osób, które będą z niego jednocześnie korzystać. Na każdą osobę przewidzieć około 50cm blatu. Należy wziąć pod uwagę również to, czy często przyjmujemy wielu gości, ponieważ w takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie stół rozkładany. Dobrze dobrany stół nie tylko zapewni funkcjonalność, ale także dopełni panującą we wnętrzu estetykę.

Stoły z blatem drewnianym

Jest o bardzo popularna propozycja, gdyż drewno to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów. Estetyka drewnianego stołu sprawia, że mebel jest ponadczasowy. Dodatkowo drewno wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością oraz łatwością w pielęgnacji. Warto postawić na solidne gatunki, takie jak dąb, buk czy jesion. Są nie tylko trwałe, ale także piękne. Drewno to materiał nie tylko ekologiczny, ale także unikatowy. Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Niepowtarzalny rysunek słojów, sęki są jedyne w swoim rodzaju. Dodatkowo drewno pięknie się starzeje, dlatego z czasem nabierze charakteru.

Stoły z blatem laminowanym

Są to produkty wykonane ze sprasowanych włókien drzewnych. Warto zwrócić uwagę na ich wykończenie. Odpowiednio wykończone płyty, o dobrej jakości są bardzo trwałe. Nie są podatne na odkształcenia oraz posiadają właściwości wodoodporne. Mają dwie istotne zalety – są lekkie, dzięki czemu z łatwością możemy zmieniać ich położenie; ich cena jest bardzo korzystna, w porównaniu do naturalnych materiałów.

Stoły z blatem szklanym

Przezroczysty, szklany blat jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą przytłoczyć wnętrza. Jest elegancki i praktyczny. Nie tylko nie będzie się wyróżniał, ale dodatkowo wyeksponuje materiał, który znajduje się na podłodze. Pamiętajmy, że szkło łatwo ulega zabrudzeniom oraz zarysowaniom.

Stoły z blatem metalowym

To bardzo designerskie oraz trwałe rozwiązanie. Taki blat bardzo łatwo utrzymać w czystości, beż stosowania szczególnej pielęgnacji, jak w przypadku naturalnych materiałów. Doskonale sprawdzi się w mieszkaniach stylizowanym na loft.

Stoły z blatem kamiennym

Kamień to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów. Stół z takim wykończeniem będzie bardzo efektowny, jednak ciężki i kosztowny. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku większych stołów. Zastosowanie kamienia w małym stoliku spowoduje, że będzie on sprawiał wrażenie zbyt masywnego.

Solidna konstrukcja to podstawa

Ze stołu korzystamy niemal codziennie. Dlatego należy szczególnie przyjrzeć się jego konstrukcji. Musi być ona stabilna i solidna. Warto więc zerknąć na mocowanie nóg do ramy i blatu. Jeżeli wzbudzi w nas jakiekolwiek wątpliwości, poszukajmy innego modelu. Z dystansem należy podchodzić także do bardzo tanich stołów, ponieważ może być to oznaką, że ani projektant ani stolarz nie przyłożył się do swojej pracy.

Jakie nogi wybrać?

Ostatnio bardzo popularne są stoły z nogami z metalu. Mają w sobie powiew nowoczesności, wprowadzają wrażenie dynamiki, a często też – w zależności od konstrukcji – optycznej lekkości, mimo że metal sam w sobie nie jest przecież lekkim materiałem. Takie stoły na pewno dobrze pasują do współczesnych wnętrz. Jeżeli nasze wnętrze jest tradycyjne, warto postawić na ponadczasowe stoły z nogami z drewna. Warto także wybrać formę nóg, na których będzie stał nasz stół. Wybierzmy stół na takiej podstawie, która najlepiej współgra z aranżacją wnętrza i taki, przy którym najlepiej się czujesz.